Horgászrend

Majosliget Pihenő- és Horgászpark Horgászrend

Hatály, alapvető rendelkezések

1) Jelen Horgászrend az Oryzatti Kft. kezelésében lévő nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen, vagy a halgazdálkodási vízterület partjának minősülő területen horgászatot folytató vagy ott horgászkészséggel tartózkodó személyekre (kísérőkre) terjed ki.

2) A Horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.), a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013.(XII. 29.) VM rendelet (Vhr.), valamint a Magyar Országos Horgászszövetség Országos horgászrendjében foglaltak irányadók. A Horgászrendben használt fogalmakat a Hhvtv. és a Vhr. szerint kell értelmezni.

3) A horgászatra jogosult horgászat közben köteles magánál tartani személyazonosító okmányát, állami horgászjegyét, fogási naplóját és területi jegyét vagy érvényes napi jegyét. A felsorolt okmányokat az ellenőrzésre jogosult személy (halászati őr, társadalmi halőr és hatósági jogkörben eljáró személy) felszólítására köteles átadni, és lehetővé kell tennie a horgászeszközök és a horgászott zsákmány megvizsgálását.

4) A Horgászrendben foglalt előírások megsértése és a helyi fogási napló szabálytalan vezetése esetén a területi jegy bevonásra kerül.

5) A területi jegy megváltásával a horgász a Horgászrend szabályait, valamint a területi jegyen szereplő egyéb rendelkezéseket tudomásul veszi, azokat magára nézve kötelezőnek ismeri el, egyben hozzájárul ahhoz, hogy a horgászat szabályainak megsértése esetén róla fénykép-vagy videofelvétel készülhessen.

6) A tavon térfigyelő kamerarendszer üzemel!

7) Az Oryzatti Kft. fenntartja azon jogát, hogy az általa kezelt vízterületre a Horgászrendben nem szereplő rendelkezést vezessen be, melyet a területi jegyen és az Oryzatti Kft. honlapján és/vagy a helyszínen jól látható módon (pl. kitáblázással) közzé tesz. Amennyiben a Horgászrendben és a kiváltott területi jegyen szereplő szabályozás egymással ellentétes, a kiváltott területi jegyen feltüntetett rendelkezést kell irányadónak tekinteni.

8) A horgász jogi és anyagi felelősséggel tartozik az általa másnak okozott szándékos károkozásért és anyagi felelősséggel tartozik a gondatlan károkozásért.

9) Az Oryzatti Kft-t a kezelésében lévő vízterületen horgászat közben vagy azzal összefüggésben bekövetkezett balesetért vagy kárért felelősség nem terheli.

A horgászat általános szabályai

10) A horgásztavon alkalmanként két bottal, botonként egy darab egyágú horoggal lehet horgászni. Gyermek és ifjúsági horgász egy bottal horgászhat. Lehetőség van 3. botos kiegészítő napijegy váltására, amely esetén egy darab egyágú horoggal felszerelt horgászkészség használható. Fonott dobóelőke, fonott horogelőke, mikroszakállas horog használható.

11) Szennyezett, szemetes helyen horgászni tilos. A horgászhelyen talált szemetet, hulladékot a horgász köteles a horgászat megkezdése előtt szemeteszsákba összegyűjteni, a horgászat alatt keletkező hulladékot összegyűjtve szemeteszsákban tárolni, és azt a horgászat befejeztével magával vinni. Szemetelésnek minősül a horgászzsinór és más horgászkészségből, felszerelésből származó hátrahagyott maradékok, cigarettacsikk, különböző magok héjai, valamint a rágógumi eldobása is. Szemetes horgászhelyen való horgászatért a területi jegy a helyszínen bevonásra kerül, vagy a horgászat közben keletkezett szemét hátra hagyása miatt utólagosan is bevonásra kerülhet.

12) A horgász a vízparton alapvető egészségügyi (vizelési és székelési) szükségleteit köteles a kihelyezett WC-ben elvégezni.

13) Vízinövények, fák, bokrok kivágása, tördelése, gyérítése tilos.

14) Horgászversenyre kijelölt partszakaszon az Oryzatti Kft., vagy az általa engedélyezett verseny szervezőjének rendelkezése szerinti helyek szabadon hagyása, illetve átadása kötelező. A versenyek előtt az Oryzatti Kft. az érintett vízterület egyes szakaszain általános horgászati tilalmat rendelhet el.

15) A horgász köteles magánál tartani golyóstollat, pontybölcsőt (bérelhető), sebfertőtlenítőt, mérleget melyek meglétét a halőr a horgásztóra történő belépéskor, illetve a horgászat során bármikor ellenőrizheti. A kifogott hal el nem adható, kereskedelmi forgalomba nem hozható, állatok takarmányozására nem használható.

16) A jó vízminőség hosszú távú megőrzése érdekében napi 5 kilogrammnál több etetőanyag bejuttatása tilos. A horgászat végeztével a megmaradt etetőanyag a vízbe nem dobható, azt a kihelyezett szeméttároló edényekbe kell kidobni.

17) Az etetés jelzésére csak dőlő bója alkalmazható, a jelöléseket a horgászat befejeztével el kell távolítani.

18) A vízterületen horgászni csak saját felelősségre lehet.

19) A tavon térvilágítás működik, de a horgászhelyet sötétedés után kötelező jól látható módon megvilágítani.

Horgászati és fogási tilalmak, a méret- és mennyiségi korlátozások helyi szabályai

20) A behordás csak etetőhajóval és csónakkal engedélyezett. Benzinmotoros csónak használata tilos. A behordás gumimatracon, úszva, stb. tilos.

21) Csónakból horgászni tilos.

22) A lékhorgászat tilos.

23) Pergetőhorgászat külön halőri engedéllyel végezhető.

24) A horgász a bevetett horgászeszköztől csak úgy távolodhat el, hogy kapás esetén arra reagálhasson. A bevetett horgászeszköz őrzését, felügyeletét másra bízni tilos.

25) Haltartóban tárolni csak a helyben kifogott és a fogási naplóba bejegyzett halat lehet. A horgászhely elhagyásáig az elvitelre szánt halat élve kell tartani, a vízparton halat tisztítani, darabolni TILOS!

26) Tilos a kifogott halat más horgász által fogott halakkal együtt, közös szákban tartani. A haltartó szákba helyezett halat cserélni tilos!

27) Távozáskor a csomagokat és a gépjármű utas- és csomagterét a halőr felszólítására köteles megmutatni (a halak eltulajdonítása és arra való kísérlet büntető feljelentést, és a horgásztóról történő kitiltást von maga után).

28) Darabszám korlátozás alá tartozó halfajok közé tartoznak az országos horgászrendben előírt halfajok, és az amur. Ezekből a halfajokból legfeljebb 2 db-ot és 4 kg összsúlyban lehet elvinni halas napijegy birtokában, a 4 kg feletti súlyt ki kell fizetni. Sportjegy esetén, ha a horgász halat szeretni elvinni, akkor a teljes mennyiséget kifizetve lehetséges. Nem lehet elvinni 4 kg egyedsúlynál nagyobb halat.

29) Az őshonos halállomány védelmében – a Vhr. szerint nem fogható őshonos halfajokon kívül – egész évben tilos megtartani az alábbi halfajokhoz tartozó egyedeket:
a) compó
b) kősüllő.

30) A kifogott invazív halakat a vízbe visszahelyezni tilos, azokat amennyiben a horgász nem kívánja megtartani, távozáskor a személyzet részére át kell adni. Ezen halfajok csalihalként csak akkor alkalmazhatóak, ha azokat a Majosliget Pihenő és Horgász Park területén fogták.